ćwiczenia Jogging

Wszystko o bieganiu

Bieganie jest taką cudowną dyscypliną sportu, którą – po pierwsze – może wykonywać każdy, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, stan majątkowy, itd., a po drugie – niejednokrotnie można nazwać doskonałą zabawą. To taka forma ruchu, która doskonale pozwala zapanować nad swoim ciałem, ale nie tylko na nim.

Wybierając ten rodzaj aktywności, angażujemy wszystkie mięśnie naszego ciała, i to nie jest żart, to całkowicie udowodnione, że nawet pozornie bierny podczas tej czynności brzuch czy grzbiet – również pracują na najwyższych obrotach. Z resztą – jak to niejednokrotnie jest powtarzane – nie ma takiej dyscypliny, która pozwalałaby stracić tkankę tłuszczową tylko w jednym, wybranym przez siebie miejscu. Jeśli wykonywana jest jedna czynność, oddziałuje ona na wszystkie partie ciała – oczywiście, może w różnorakim stopniu, aczkolwiek zawsze na całość, nie na pojedyncze elementy.

Bieganie działa tak dobroczynnie nie tylko na sferę fizyczną, ale również – tą psychiczną. A ów druga niejednokrotnie odgrywa o wiele ważniejszą rolę w życiu. Otóż, wybierając się na jogging, często musimy się do tego mocno zmusić i pobudzić. Ponieważ jest to ćwiczenie naszej silnej woli, toteż przekłada się to nierzadko na różne inne aspekty życia, w których wymagana jest żelazna dyscyplina i zdolność do motywowania się do wykonania pewnych czynności. Jeśli jednak przełamiemy swoją niechęć oraz lenistwo i ostatecznie wyjdziemy na podwórze, aby pobiegać, choćby w pocie czoła, szybko uznamy, że ów trud opłacił się. Że ostateczne poczucie euforii i satysfakcji warte jest wcześniejszych poświęceń.

Bieganie
Bieganie
Ponadto, podczas biegania, mamy doskonałą okazję ku temu, aby poznać najbliższą okolicę, a co wcześniej się nam nie udawało z powodu braku czasu lub nawet niewiedzy, że na przykład w pobliżu naszego domu znajdują się takie ładne, ciekawe miejsca, które warto zwiedzić. Zapuszczając się w nieznane sobie kąty, stawiamy przed sobą kolejne zadanie – pełną koncentrację już nie tylko na sporcie, jakiemu się aktualnie oddajemy, ale również na tym, co się dzieje wokoło, żeby na przykład nieustannie czuwać nad przebiegiem trasy, aby przypadkiem się nie zgubić i wrócić tą samą ścieżką z powrotem.

Kolejnym psychologicznym atutem biegania jest możliwość przemyślenia wielu spraw, a co z reguły w codziennej gonitwie zajęć jest niemożliwością. A być może jest właśnie na odwrót – i osoby, które myślą o swoim życiu zbyt dużo do tego stopnia, że robi im się w głowie jeden wielki mętlik – czasem właśnie wyjście na świeże powietrze daje im porządnego „intelektualnego kopa”, dzięki czemu mogą bardziej na trzeźwo zastanowić się nad tym, co nas aktualnie trapi, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie i wyjście z sytuacji.

Jest to również idealny sposób na rozładowanie wszystkich negatywnych emocji, jakie drzemią w człowieku. Zamiast więc odreagowywać swój gniew na przykład rzucając talerzami, wyładowując się na innych, niewinnych ludziach, czy po prostu zrobić coś głupiego, czego można potem mocno żałować – lepiej jest porzucić wszystko to, co wprawia nas w stan afektu i zastąpić to właśnie bieganiem. Dopiero, gdy się porządnie wypocimy i zastanowimy przy okazji jeszcze raz nad wszystkim – niejednokrotnie właściwe rozwiązanie przychodzi samo. Udowodniono bowiem, że biegacze znacznie rzadziej chorują na depresję, a także na inne choroby o podłożu psychicznym.

OPRACOWANIE: Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#wszystko o bieganiu #bieganie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aby   #bokser   #chce   #czy   #dla   #dna   #dni   #jego   #jest   #kt   #lub