Aktualności

Szukamy piłkarskich talentów w całej Polsce

Szukamy piłkarskich talentów w całej Polsce
W maju 2010 roku na 100 gminnych Orlikach rusza II edycja programu zajęć piłkarskich adresowanych do dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Celem

W maju 2010 roku na 100 gminnych Orlikach rusza II edycja programu zajęć piłkarskich adresowanych do dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Celem projektu jest zachęcenie jak największej liczby kilkulatków do regularnego uprawiania sportu oraz identyfikacja utalentowanych ruchowo chłopców i dziewcząt.

Co zrobić, żeby pokazać dzieciom, że istnieje świat poza telewizorem i komputerem i zachęcić je do systematycznego uprawiania sportu? Jak odnaleźć potencjalne piłkarskie talenty i dać im szansę osiągnięcia sukcesu? Odpowiedzią na te wyzwania jest Akademia Orlika, projekt zorganizowany przez Bank Zachodni WBK w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy, przy współpracy władz samorządowych. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Profesjonalne zajęcia na nowoczesnych boiskach

Pierwsza, pilotażowa edycja programu rozpoczęła się w lipcu 2009 roku. Podczas wakacyjnych zajęć oraz przez cały rok szkolny 2009/2010 ponad 300 dzieci wzięło udział w zajęciach Akademii Orlika. Zajęcia były prowadzone na 11 boiskach w województwach dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i pomorskim.

Zainteresowanie zarówno dzieci, jak i rodziców pierwszą, pilotażową edycją Akademii Orlika potwierdziło, że udział w zorganizowanych zajęciach sportowych warto zaczynać już od najmłodszych lat. Koncepcja Akademii Orlika spotkała się także z dużym zainteresowaniem samorządów lokalnych, w gestii których pozostają boiska Orliki. – W efekcie przygotowanego przez Ministerstwo programu „Moje Boisko – Orlik 2012″, w całym kraju wybudowano już prawie 1300 obiektów – stwierdził Adam Giersz, Minister Sportu i Turystyki, który objął patronat nad programem. – Celem Akademii Orlika jest wsparcie samorządów w organizacji profesjonalnie prowadzonych zajęć dla dzieci.

Zajęcia prowadzone są według autorskiego programu szkoleniowego Akademii Orlika przez profesjonalnych trenerów piłkarskich, którzy posiadają także niezbędne przygotowanie pedagogiczne, szczególnie istotne w pracy z młodymi adeptami futbolu.

Druga edycja – w całej Polsce

Tegoroczną edycję Akademii Orlika zainaugurują Sportowe Pikniki Rodzinne w Poznaniu – 15 maja, Katowicach – 22 maja, Szczecinie – 29 maja, Kielcach – 12 czerwca. Podczas pikników zainteresowane dzieci z roczników 2002-2004, będą mogły przystąpić do testów sprawnościowych, na podstawie których zostaną zakwalifikowane do dalszych etapów Akademii. Testy odbędą się również w pozostałych miejscowościach, które przystąpiły do programu.

A to już wiesz?  Oryginalne koszulki reprezentacji piłkarskich

Na podstawie wyników testów, dzieci zostaną zakwalifikowane do sierpniowych Wakacji z Orlikiem, a najlepsi i najbardziej wytrwali uczestnicy wezmą udział w 10‑miesięcznym szkoleniu piłkarskim w trakcie roku szkolnego 2010/2011. Adepci Akademii Orlika zapraszani są do kontynuowania treningów w lokalnych klubach piłkarskich.

Zajęcia dostępne dla wszystkich dzieci

– Jako sponsor narodowej reprezentacji w piłce nożnej zdecydowaliśmy się wesprzeć wyszukiwanie i szkolenie najmłodszych piłkarskich talentów – podkreśla Mateusz Morawiecki, prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK, organizatora Akademii Orlika. – Przyzwyczajenie jak największej liczby dzieci do stałej aktywności fizycznej ma kapitalne znaczenie i to nie tylko ze względów sportowych, ale także społecznych i zdrowotnych. Dzięki zaangażowania Banku, udział w treningach jest bezpłatny. Co więcej – Bank Zachodni WBK zapewnia wszystkim dzieciom biorącym udział w szkoleniu wyposażenie i stroje sportowe oraz finansuje przygotowanie wszystkich współpracujących trenerów.

– Doświadczenia najlepszych klubów piłkarskich świata, takich jak FC Barcelona dowodzą, że pracę z przyszłymi piłkarzami warto zaczynać już w wieku kilku lat – zauważa Dariusz Dziekanowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, które jest partnerem Akademii Orlika. Wymaga to jednak odpowiedniego programu zajęć i specjalnie przygotowanych trenerów. Akademia zapewnia trenerom szkolenie w oparciu o najlepsze wzorce – 28 kwietnia br. w Hali Sportowej Torwar w Warszawie odbyło się szkolenie wszystkich trenerów Akademii Orlika. Swoją wiedzę przekazywały trenerskie legendy – Joan Vila Bosch, długoletni szkoleniowiec młodzieżówek FC Barcelona, odkrywca i wychowawca wielu talentów m.in. Xavi’ego Hernandeza. 29 kwietnia na Stadionie Agrykola w Warszawie odbyły się także praktyczne pokazy treningów.

Relacja ze szkolenia trenerów Akademii Orlika:

Szczegółowe informacje o programie Akademia Orlika również na www.szukamytalentow.pl

Informacje o Ministerstwie Sportu i Turystyki

Do najważniejszych zadań urzędu Ministra Sportu i Turystyki należy upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, aktywności sportowej w społeczeństwie, rozwoju sportu kwalifikowanego i młodzieżowego. Minister prowadzi również działania niezbędne do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Jest także organizatorem programu budowy ogólnodostępnych boisk na terenie każdej gminy „Moje Boisko – Orlik 2012″.

A to już wiesz?  Kibic koszykówki jeździ Oplem

Więcej informacji:

www.msport.gov.pl

www.orlik2012.pl

Informacje o Banku Zachodnim WBK S.A.

Bank Zachodni WBK jest jednym z trzech największych banków działających w Polsce i jedną
z największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank Zachodni WBK dysponuje siecią ponad 600 oddziałów, w których do dyspozycji klientów są nowoczesne usługi finansowe, w tym także usługi świadczone przez spółki zależne: Dom Maklerski BZ WBK, BZ WBK AIB Asset Management, BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Aviva BZ WBK, BZ WBK Finanse&Leasing.

Fundacja Banku Zachodniego WBK otacza pomocą tysiące dzieci z rodzin ubogich i środowisk społecznie wykluczonych. Fundacja prowadzi autorskie projekty: „Mój świat po dwóch stronach kamery z BZ WBK”, Program grantowy “Bank Dziecięcych Uśmiechów”, program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży. Jest także partnerem konkursu „Odważmy się być wolnymi” dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Więcej informacji:

www.bzwbk.pl

www.bzwbk.pl/bdu

Informacje o Polskim Stowarzyszeniu Byłych Piłkarzy

Przedmiotem działalności Stowarzyszenia jest promocja sportu, w szczególności polskiej piłki nożnej, wsparcie byłych piłkarzy. PSBP stawia sobie za cel promowanie uprawiania sportu, jako czynnika konsolidującego społeczeństwo.

Więcej informacji:

www.psbp.pl

http://informacje.netpr.pl/pr/161336/szukamy-pilkarskich-talentow-w-calej-polsce-ii-edycja-akademii-orlika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy