Wiadomości branżowe

Ranking Castrol Edge: Lewandowski w pierwszej dziesiątce

Ranking Castrol Edge: Lewandowski w pierwszej dziesiątce
Sezon ligowych rozgrywek w Europie już za nami. Zanim piłkarze wybiegną na murawy UEFA Euro 2012™, czas na podsumowania. Według Rankingu Castrol EDGE, najlepszym piłkarzem bezsprzecznie jest Leo Messi, który przez cały rok nie

Sezon ligowych rozgrywek w Europie już za nami. Zanim piłkarze wybiegną na murawy UEFA Euro 2012™, czas na podsumowania. Według Rankingu Castrol EDGE, najlepszym piłkarzem bezsprzecznie jest Leo Messi, który przez cały rok nie oddał pierwszego miejsca w zestawieniu. Polskich kibiców ucieszy kolejny awans Roberta Lewandowskiego – Polak znalazł się wśród dziesięciu najlepszych piłkarzy na Starym Kontynencie.

POLACY KRÓLUJĄ W BUNDESLIDZE

 

Borussia Dortmund zdobyła w tym sezonie swój mistrzowski tytuł, kończąc rozgrywki z ośmiopunktową przewagą nad największym rywalem – Bayernem Monachium. Kluczem do sukcesu były występy trzech polskich gwiazd: napastnika Roberta Lewandowskiego (9.), obrońcy Łukasza Piszczka (48.) i rozgrywającego Jakuba Błaszczykowskiego (135.).

 

Zajmujący wysoką pozycję w Rankingu Castrol EDGE Lewandowski zdobył w tym sezonie 22 bramki – najwięcej spośród wszystkich zawodników z Dortmundu. Jedynie dwóm innych graczom Bundesligi udało się przebić to osiągnięcie: Klaas-Janowi Huntelaarowi z Schalke (12.) – 29 bramek, oraz Mario Gomezowi z Bayernu Monachium (2.) – 26 bramek. Oprócz strzelania goli były piłkarz Lecha Poznań może się też pochwalić rekordową liczbą 8 asyst.

 

Największy skok Lewandowskiego w tym sezonie miał miejsce w październiku, kiedy to zdobył hat-trick z zaledwie czterech strzałów w światło bramki. Mało tego, w tym samym spotkaniu 23-letniemu napastnikowi udało się też zaliczyć asystę, którą chwilę później na czwartego gola swojej drużyny zamienił Mario Goetze (394.).

Przeskakując w ciągu ostatniego roku z 13. na 9. pozycję, Lewandowski zapewnił sobie miejsce w pierwszej 10, co najlepiej pokazuje, jakich dokonał postępów w swojej karierze.

PERSPEKTYWICZNIE MYŚLĄCY PISZCZEK W ROLI AGRESYWNEGO OBROŃCY

Podczas gdy Lewandowski strzelał kolejne gole, jego kolega Łukasz Piszczek imponował akcjami na skrzydłach. 26-letni prawy obrońca zapewnił w tym sezonie swojemu zespołowi łącznie 7 asyst – jak na gracza występującego na tej pozycji, to świetny wynik. Tylko jeden obrońca z Bundesligi, Marcel Schäfer, zdołał poprawić – o jego oczko – wynik Piszczka.

A to już wiesz?  Polacy w Euro 2008!

Chętnie włączający się do akcji ofensywnych Piszczek, zaliczył w sezonie 44 dryblingi, ustępując miejsca tylko trzem innym piłkarzom Bundesligi.

 

ŚWIETNIE ROZGRYWAJACY BŁASZCZYKOWSKI KLUCZEM DO SUKCESU BORUSSII

Ostatni spośród trójki Polaków grających w barwach Borussii Dortmund, Jakub Błaszczykowski, kończy sezon, plasując się na 135 pozycji w Rankingu Castrol EDGE.

Ofensywnie grający na środku pola Błaszczykowski idealnie współpracował z Lewandowskim, przyczyniając się do zdobycia przez niego trzech bramek i samemu zdobywając jedną po podaniu polskiego kolegi. W sezonie 2011/2012 Błaszczykowski zaliczył w sumie dziewięć asyst. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić tylko Juan Arango z BMG (189.) oraz Franck Ribéry z Bayernu Monachium (18th), którzy mają ich na koncie po dwanaście.

Szczyt formy Kuby przypadł na ostatnią potyczkę Borussii w sezonie, tj. 5 maja 2012 roku, w meczu z Freiburgiem, kiedy to Błaszczykowski zdobył dwie bramki, przyczyniając się do imponującego zwycięstwa 4:0 (pozostałe bramki strzelił Lewandowski). W tym samym spotkaniu udało mu się doprowadzić do bardzo korzystnej sytuacji pod bramką przeciwnika, która mogłaby skutkować kolejnym golem, a także zapewnił sobie 85-procentową skuteczność strzałów.

 

OBRANIAK PNIE SIĘ W GÓRĘ WRAZ Z KOLEJNYMI ZWYCIĘSTWAMI BORDEAUX

Wśród Polaków w Rankingu Castrol EDGE dominują zawodnicy Borussii, ale równie dobrze radzi sobie piłkarz Bordeaux Ludovic Obraniak (340.), który po przejściu w połowie sezonu z Lille systematycznie poprawiał swoją pozycję w Rankingu. Obraniak awansował z 1351 pozycji w styczniu na 340 w maju, co zawdzięcza 7 asystom oraz 6 bramkom zdobytym w 11 próbach.

Kolejne notowanie Rankingu Castrol EDGE już w sierpniu.

Ranking Castrol EDGE to unikalne narzędzie, pozwalające na obiektywną analizę formy ponad dwóch tysięcy piłkarzy, występujących w pięciu najlepszych ligach Europy – angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, niemieckiej i francuskiej. Oceniany jest każdy strzał, pojedynek, obrona czy podanie. Na tej podstawie, co miesiąc powstaje wiarygodne zestawienie pokazujące, w jakiej formie znajduje się dany piłkarz i jak prezentuje się na tle rywali. Fani mogą samodzielnie porównać osiągnięcia swoich ulubionych graczy na stronie www.castrolfootball.com

A to już wiesz?  Przygotuj się na Euro

Więcej informacji można znaleźć na www.castrolfootball.com oraz na www.castrolfan.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy