Aktualności

Pomorze gotowe do przyjęcia gości zagranicznych podczas Euro

Pomorze gotowe do przyjęcia gości zagranicznych podczas Euro
Pomorze gotowe do przyjęcia gości zagranicznych podczas Euro 17 kwietnia 2012 16:24 Za parę tygodni kończą się w Gdańsku szkolenia Akademii Euro. Zajęcia z języka

Pomorze gotowe do przyjęcia gości zagranicznych podczas Euro

17 kwietnia 2012 16:24

Za parę tygodni kończą się w Gdańsku szkolenia Akademii Euro. Zajęcia z języka angielskiego i profesjonalnej obsługi klienta ukończy na Pomorzu pięćset osób, które podczas Turnieju będą miały zawodowy kontakt z turystami zagranicznymi. Jak potwierdzają doświadczenia innych organizatorów dużych imprez sportowych, o powodzeniu Euro i wizerunku kraju gospodarza zadecyduje właśnie jakość serwisu.

Studenci Akademii Euro na Pomorzu, projektu koordynowanego przez Spółkę PL.2012, to przede wszystkim pracownicy transportu kolejowego i miejskiego, gastronomii, handlu oraz instytucji publicznych. Najczęściej szkolą się kierowcy, kasjerzy, sprzedawcy, a także hotelarze, strażnicy miejscy i policjanci. Stanowią oni grupę osób, która najczęściej będzie miała styczność z turystami. Szkolenia Akademii zakończą się w maju.

– Bezpośredni kontakt z turystami pomoże wzmocnić pozytywny wizerunek naszego kraju, dzięki czemu goście zagraniczni będą chętnie i coraz liczniej wracać do Polski w kolejnych latach po EURO 2012 – mówi Marcin Herra Prezes Zarządu Spółki PL.2012. Aby to się udało, konieczne jest zapewnienie im najwyższego poziomu obsługi.

W ramach Akademii uczestnicy podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie znajomości języka angielskiego oraz wiedzy z profesjonalnej obsługi klienta, różnic międzykulturowych i atrakcji turystycznych regionu. Program kursu języka angielskiego został opracowany specjalnie dla ich potrze i obejmuje zwroty oraz słownictwo najczęściej używane w szkolonych branżach. Zajęcia interpersonalne, równie ważne w obsłudze klienta jak znajomość języka, obejmowały 36 godzin zegarowych i zostały w pełni docenione przez studentów.

Szkolenia w ramach Akademii Euro są prowadzone w sposób bardzo fachowy, a uzyskana dzięki nim wiedza jest niezwykle pomocna w mojej codziennej pracy – mówi pan Tadeusz. – Szczególnie cenne i interesujące są dla mnie szkolenia z zakresu różnic międzykulturowych i profesjonalnej obsługi klienta.

– Czuję się pewniej w kontaktach z klientami po szkoleniach interpersonalnych. Prowadzący zajęcia zwrócili nam szczególną uwagę na to, że ludzie różnią się między sobą, do każdego należy podejść w sposób indywidualny i nie wolno ulegać stereotypom – dodaje pani Barbara.

A to już wiesz?  Zbigniew Gutkowski, skipper jachtu ENERGA z wizytą u prezydenta Francji François Hollande’a

Szkolenia Akademii Euro cieszyły się bardzo dużym powodzeniem: na szkolenia w Gdańsku chciało się zapisać więcej osób niż oferowano miejsc. Nic dziwnego – statystyki dotyczące Akademii Euro mówią same za siebie. Podczas dwóch semestrów trwania projektu uczestnicy wzięli udział w 2456 godzinach lekcji języka angielskiego i 992 godzinach pozostałych szkoleń. Oznacza to także, że w pierwszym semestrze, trwającym od sierpnia do grudnia 2011, w każdym tygodniu odbywały się średnio 44,5 godziny zajęć z języka angielskiego. W drugim semestrze, w którym od stycznia przeszkoli się 60% wszystkich uczestników– jest to średnio aż 118 godzin.

– Duże zainteresowanie projektem potwierdza konieczność prowadzenia tego rodzaju szkoleń dla pracowników tzw. serwisu publicznego, nie tylko ze względu na zbliżające się Mistrzostwa. Akademia Euro umożliwia bowiem bezpłatne podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez uczestników, co będzie dla nich ważne nie tylko w trakcie Euro 2012, ale także w ich przyszłym życiu zawodowym – mówi Monika Jakubiak, Kierownik Strategiczny Akademii Euro ze spółki PL.2012.

Na zakończenie pełnego cyklu szkoleń uczestnicy otrzymają manual „Wszyscy jesteśmy gospodarzami. Organizacja masowych imprez sportowych na przykładzie UEFA EURO 2012™”. Zawierał on będzie podsumowanie modułów szkoleniowych, podstawowe informacje praktyczne, wskazówki na temat organizacji sportowych imprez masowych na przykładzie organizacji Euro 2012, mapy Miast-Gospodarzy, słowniczek i popularne zwroty w językach obcych. Poza absolwentami Akademii, manual trafi w sumie do 10 tysięcy osób w regionie pomorskim, które podczas Euro będą obsługiwać gości zagranicznych.

Warto także pamiętać o tym, że każdy z uczestników Akademii Euro, który podniósł poziom swojej merytorycznej wiedzy, będzie mógł ją wykorzystywać przy obsłudze zagranicznych turystów nie tylko w trakcie Mistrzostw, ale także wiele lat po ich zakończeniu. To istotny czynnik stałego wzrostu atrakcyjności turystycznej Polski
w ujęciu długofalowym. Według autorów raportu IMPACT mierzącego wpływ przygotowań kraju do Euro 2012, opracowanego na zlecenie spółki celowej Ministra Sportu i Turystyki PL.2012, po Turnieju każdego roku nasz kraj będzie odwiedzać pół miliona turystów więcej. Oznacza to dodatkowe wpływy z turystyki do 2020 roku na poziomie prawie 5 miliardów złotych (www.2012.org.pl/pl/euro-2012/co-zostanie-po-euro/raport-impact.html).

A to już wiesz?  Ranking Castrol Edge: Lewandowski w pierwszej dziesiątce

Akademia Euro, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, jest realizowana w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.1. Swym zasięgiem obejmuje cztery regiony: dolnośląski, wielkopolski, pomorski i mazowiecki, gdzie w czerwcu 2012 spodziewamy się najwięcej turystów zagranicznych. W regionie pomorskim Projekt Akademia Euro jest realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

http://www.2012.org.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy