Polsat Boxing Night 2009

Polsat Boxing Night 2009
Polsat Boxing Night 2009 Z Wikinews, wolnego źródła informacji. 24 października 2009 24 października 2009 r. w łódzkiej hali Atlas Arena odbyła się Polsat Boxing

Polsat Boxing Night 2009
Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

24 paĹşdziernika 2009

24 paĹşdziernika 2009 r. w łódzkiej hali Atlas Arena odbyła się Polsat Boxing Night. Główną walką bokserską był pojedynek: Andrzej Gołota – Tomasz Adamek. Walkę nazywano pojedynkiem stulecia w Polsce. Przed walką Larry Hazzard (komisarz IBF) mĂłwił, Ĺźe powierzchnia ringu moĹźe być za śliska dla szybszego i lĹźejszego Adamka. Ostatecznie w starciu zwyciężył Tomasz Adamek.

“Lubię boks zawodowy, pamiętamy czasy chwały Gołoty. To był na pewno najwybitniejszy bokser w historii polskiego boksu i dostarczył nam wszystkim najwięcej emocji i pozytywnych, i negatywnych” – mĂłwił przed walką Donald Tusk.

Walkę toczyła się o tytuł mistrza interkontynentalnego federacji IBF w kategorii ciężkiej. Gołota (41 l.) waĹźy 116,35 kg, natomiast Adamek (32 l.) – 97,25 kg. Gołota odbył 50 walk zawodowych, był jednym z najlepszych w swojej kategorii na świecie jako amator, na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (1988) zdobył brązowy medal. O tytuły zawodowego Mistrza Świata walczył z Ridickiem Bowe, Mike Tysonem, Michaelem Grantem, Johnem Ruizem i Chrisem Byrdem. Tomasz Adamek obecny Mistrz Świata federacji IBF, najlepszy bokser wg federacji WBC oraz wg magazynu “The Ring” najlepszy w swojej kategorii w roku 2008. Managerem obu zawodnikĂłw jest Ziggy Rozalski.
Gołota interweniował w sprawie Szpilki

Andrzej Gołota
Andrzej Gołota
Podczas Polsat Boxing Night Artur Szpilka miał stoczyć walkę z Wojciechem Bartnikiem w kategorii junior ciężkiej. Miała ona odbyć się przed pojedynkiem Gołoty z Adamkiem. Jednak Szpilkę aresztowano w piątek wieczorem. Przyczyną zatrzymania było najprawdopodobniej uprawomocnienie się wyroku 18 miesięcy więzienia za pobicie.

“Dramat. Dwa miesiące szykowałem się do tego pojedynku. Nie jestem młodzieniaszkiem, aby czekać na kolejną szansę” – mĂłwił Bartnik.

“Gołota z samego rana wsiadł wraz z Ĺźoną do taksĂłwki i pojechał na komendę policji, by interweniować w sprawie zatrzymanego Artura Szpilki. Gołota najpierw udał się na komendę policji przy ul. Sienkiewicza. Tam jednak okazało się, Ĺźe Szpilka został przeniesiony do aresztu śledczego przy ul. Smutnej. Na miejscu Gołota interweniował w sprawie Szpilki, jednak komendant nie pozwolił wypuścić boksera tylko na czas walki” – poinformował Radosław Leniarski ze Sport.pl i Gazety Wyborczej. “Interweniowałem, aby wypuścili Szpilkę z aresztu na walkę. Wszyscy tracą na tym, Ĺźe Artur przebywa na posterunku” – mĂłwił Andrzej Gołota.
Walki

Tomasz Adamek
Tomasz Adamek

* Tomasz Adamek wygrał w walce z Andrzejem Gołotą.

A to już wiesz?  Oryginalne koszulki reprezentacji piłkarskich

Obaj pięściarze wkraczali na ring przy owacji 15 tysięcy kibicĂłw. Odegrano hymn, a chwilę później sędzia Bill Clancy dał znak do rozpoczęcia bitwy. Popularny “GĂłral” ruszył pełen agresji i po 48 sekundach miał miejsce pierwszy knockdown. Gołota dotrwał do końca rundy, a po przerwie – mimo rozciętego łuku brwiowego – zaczął “łapać rytm”.

Druga i trzecia runda były wyrównane, a Gołota szedł do przodu, starając się spychać Adamka do narożnika. Ten przebudził się w trakcie kolejnych trzech minut. Jeden z frontalnych ataków sklinczował Gołota, odraczając wyrok do piątej odsłony walki wieczoru. W niej pierwszy raz znalazł się na deskach na ponad dwie minuty do końca. Nieustannie musiał się opierać kombinacjom przeciwnika, a kolejna długa seria została przerwana przez sędziego. Ten oznajmił koniec pojedynku.

“Co zrobić? Ĺšle wszedłem w walkę” – odparł w ringu Gołota, ktĂłremu nie moĹźna było odmĂłwić ambicji. Zwycięzcą został Adamek, uzyskując przewagę poprzez szybkość. “Wy oceńcie, jak to wyglądało. Ja pokazałem to, co potrafię” – powiedział Adamek.
Inne walki

* Dawid Kostecki wygrał w walce z Grzegorzem Soszyńskim – punkty sędziowskie: 99-91, 100-91 i 97-93 dla Kosteckiego;
* Damian Jonak zremisował w walce z Mariuszem Cendrowskim – Cendrowski w piątej rundzie złamał rękę i przez kolejne trzy rundy walczył tylko lewą. W 7 rundzie dostał ostrzeĹźenie za klinczowanie. Punkty sędziowskie: 78-76 dla Cendrowskiego, 78-74 dla Jonaka i remis 76-76.
* w piątej rundzie Mateusz Masternak wygrał przez techniczny nokaut z Łukaszem Janikiem;
* Krzysztof Cieślak pokonał na punkty Macieja Zegana – punkty sędziowskie: 97-94 i 99-97 dla Cieślaka, remis 95-95;
* Krzysztof Szot pokonał Łukasza Maćca – walka trwała sześć rund, punkty sędziowskie: 58-57, 58-57, 58-56.

Zobacz teĹź

* Pojedynek Adamek – Gołota oglądało ponad 8 mln widzĂłw, 26 paĹşdziernika 2009

A to już wiesz?  Maratończycy na obozie w Szklarskiej Porębie

Źródła

* Krzysztof Szot lepszy od Łukasza Maćca w pierwszej walce łódzkiej gali – sport.pl, 24 października 2009
* Łódzka gala boksu. Krzysztof Cieślak pokonał Macieja Zegana – wiadomosci.gazeta.pl, 24 października 2009
* Premier trzyma kciuki za Gołotę – sport.pl, 24 października 2009
* Polsat Boxing Night – polsat.pl, 24 października 2009
* Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Polska Walka Stulecia dla Adamka! napisanego przez Roberta Błaszczyka i opublikowanego pierwotnie w s24.pl

Zdjęcia i tekst http://pl.wikinews.org/wiki/Polsat_Boxing_Night_2009

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy