Wiadomości branżowe

Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge

Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge
Studenci z koła naukowego Korab już we wtorek, 3 lipca jadą na najważniejsze w tym sezonie regaty łodzi solarnych Dong Solar Challenge. Studenci PG wystartują na dwóch łodziach. Liczą, że obie jednostki uplasują się na podium.Starty

Studenci z koła naukowego Korab już we wtorek, 3 lipca jadą na najważniejsze w tym sezonie regaty łodzi solarnych Dong Solar Challenge. Studenci PG wystartują na dwóch łodziach. Liczą, że obie jednostki uplasują się na podium.

Starty w regatach rozpoczynają się 8 lipca. Przebieg zawodów będzie można śledzić online dzięki nadajnikom GPS, które zainstalowane będą na każdej z łodzi – http://www.dongenergysolarchallenge.nl/en/

– Podczas regat zadebiutuje nasza nowa łódź solarna, która wystartuje w najmocniej obstawionej klasie łodzi jednoosobowych. Prace nad nią cały czas trwają i zakończą się przed samym wyjazdem – mówi dr inż. Wojciech Litwin, który wraz ze studentami wyrusza na regaty.

Starsza łódka została zbudowana dwa lata temu i ciągle jest faworytem w klasie dwuosobowej. To na tej łódce studenci zwyciężyli dwa razy podczas regat w Holandii w roku 2010 i 2011, a w tym roku wygrali Solarbootregatta w Niemczech.

– Dwuosobową łódka została wyposażona w specjalny układ pomiarowy, który ma pomóc w stworzeniu oprogramowania optymalizującego gospodarkę energią na łodzi zasilanej energią słoneczną bądź w podobnych układach z hybrydowym zasilaniem i napędem – tłumaczy dr Wojciech Litwin.

Głównym partnerem i sponsorem politechnicznej drużyny jest koncern ENERGA, a sponsorami firma DNV, stocznia Model-Art. Partnerem jest Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

A to już wiesz?  Więcej informacji na opakowaniach produktów spożywczych

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy