Muzeum Muhammada Alego

W Louisville w stanie Kentucky, w rodzinnym mieście Muhammada Alego, uroczyście otwarto muzeum poświęcone jednej z największych legend światowego boksu.

W ceremonii otwarcia wzięło udział blisko dwa i pół tysiąca osób, w tym m.in. znani aktorzy – Jim Carrey, Angelina Jolie, byli mistrzowie świata w boksie – Evander Holyfield i Lennox Lewis, były prezydent USA Bill Clinton.

Zebrani zgotowali 63-letniemu Alemu długą owację, pod koniec której zaczęli skandować: “Ali, Ali, Ali”. Na ogromnym telebimie można też było obejrzeć najważniejsze walki w jego karierze.

W Ali Center w Louisville zgromadzono pamiątki związane z bokserską karierą Cassiusa Marcellusa Claya juniora, który po wstąpieniu do organizacji “Naród Islamu” zmienił imię i nazwisko.

Ali to jeden z najwybitniejszych sportowców świata. W 1960 roku zdobył złoty medal olimpijski, a w latach 60. i 70. trzykrotnie sięgał po pas mistrza świata wagi ciężkiej zawodowców, zanim zakończył karierę w 1981 roku.

10 listopada w Białym Domu prezydent George W. Bush wręczył “Prezydencki Medal Wolności” – najwyższe odznaczenie państwowe w Stanach Zjednoczonych – Alemu, który niedawno przeszedł operację kręgosłupa. Zabieg ten był związany z pogłębiającymi się objawami choroby Parkinsona.

Podczas igrzysk w Atlancie w 1996 roku Ali, mimo wyraźnego zniedołężnienia, zapalił znicz olimpijski. Jego wysiłek, który oglądały miliardy ludzi w świecie, stał się inspiracją do walki ze swą słabością dla niepełnosprawnych na całym świecie.

Authors

Related posts

Top