Wiadomości branżowe

Loeb i Vettel prowadzą w rankingach Castrol EDGE

Loeb i Vettel prowadzą w rankingach Castrol EDGE
Świetna passa rajdowego mistrza, Sebastiena Loeba, znajduje swoje odzwierciedlenie w tegorocznym rankingu kierowców „Race for 2012” Castrol EDGE. W klasyfikacji obejmującej starty z ostatnich 12 miesięcy liderem pozostaje

Świetna passa rajdowego mistrza, Sebastiena Loeba, znajduje swoje odzwierciedlenie w tegorocznym rankingu kierowców „Race for 2012” Castrol EDGE. W klasyfikacji obejmującej starty z ostatnich 12 miesięcy liderem pozostaje kierowca F1 Sebastian Vettel. Zestawienia Castrol umożliwiają porównanie osiągnięć zawodników różnych dyscyplin sportów motorowych.

Rankingi kierowców Castrol EDGE to dwa zestawienia. Jeden uwzględnia starty w minionych 12 miesiącach, zaś drugi – „Race for 2012” – tylko wyniki uzyskane w danym roku kalendarzowym. Po zakończonym niedawno Rajdzie Finlandii w rankingu za rok 2012 prowadzi Sebastien Loeb. Francuski as wyprzedził Fernando Alonso oraz Sebastiana Vettela –  dwóch doskonałych kierowców Formuły 1 – i ma nad nimi sporą przewagę.

Z kolei w zestawieniu obejmującym ostatnie 52 tygodnie wciąż na pierwszym miejscu jest Vettel, ale jego przewaga stale się zmniejsza. Zachowuje on pozycję lidera przede wszystkim dzięki świetnym wynikom z drugiej części ubiegłego sezonu (w 2011 roku kierowca Red Bull Racing wygrał pięć z ośmiu ostatnich wyścigów). W tym roku idzie mu wyraźnie słabiej. Za młodym Niemcem znalazło się czterech kierowców F1 – Fernando Alonso, który w tym sezonie mocno naciska lidera, Mark Webber, Lewis Hamilton i Jenson Button. Dopiero na szóstym miejscu jest Loeb.

Dzięki świetnym wynikom w ostatnich wyścigach (drugie miejsce w GP Hiszpanii i GP Węgier oraz trzecie w GP Niemiec) Kimi Raikkonen znalazł się na niezłej, siódmej pozycji w zestawieniu za 2012 rok. Wyprzedzają go Loeb, Alonso, Vettel, Hamilton, a także Will Power (kierowca serii IndyCar) i Mark Webber. Spory skok – z 22. na 10. miejsce zanotował Mikko Hirvonen, drugi w sierpniowym Rajdzie Finlandii.

Rankingi Castrol EDGE to jedyne zestawienie, w którym fani sportów motorowych mogą porównać osiągnięcia mistrzów pędzących ponad 300 km/h na torach Formuły 1 z wynikami kierowców rywalizującymi na rajdowych szutrach. Aplikacja dostępna na stronie www.castroledgerankings.com jest oparta na analizach ekspertów oraz zaawansowanych narzędziach mierzących i oceniających występy każdego z ponad 2500 kierowców reprezentujących 74 kraje, którzy walczą w 42 różnych seriach sportów motorowych.

A to już wiesz?  Mobilna telewizja dla młodych – wyniki badania Ericsson Consumer Lab

Eksperci Castrol i brytyjskiego tygodnika „Autosport” opracowali specjalną metodę liczenia punktacji w taki sposób, by kierowcy różnych dyscyplin mieli równe szanse w rankingach. Przy ustalaniu pozycji zawodników pod uwagę brana jest nie tylko ich kolejność na mecie, lecz uwzględniany jest także szereg innych czynników, jak na przykład ranga zawodów czy długość trasy. Bonusowe punkty można zdobyć za najszybsze okrążenie, utrzymanie pozycji lidera podczas całego wyścigu czy uzyskanie znaczącej przewagi nad kolejnym rywalem. Jeden dobry start w sezonie to za mało – by znaleźć się w czołówce rankingów trzeba jeździć równo przez cały sezon. Castrol EDGE Rankings premiują bowiem najbardziej wytrzymałych kierowców.

 

Więcej informacji: www.castroledgerankings.com

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy