Wiadomości branżowe

Grajmy w piłkę dla zdrowia

Grajmy w piłkę dla zdrowia
Grajmy w piłkę dla zdrowiaJak podaje Instytut Żywności i Żywienia grając w piłkę nożną przez godzinę spalamy około 650 kcal, rozwijamy też wszystkie partie mięśni czym pozytywnie wpływamy na rozwój całego naszego organizmu.

Grajmy w piłkę dla zdrowia

Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia grając w piłkę nożną przez godzinę spalamy około 650 kcal, rozwijamy też wszystkie partie mięśni czym pozytywnie wpływamy na rozwój całego naszego organizmu. Taka forma ruchu odgrywa niezmiernie ważną rolę w rozwoju organizmu, szczególnie u dzieci. Dlatego organizatorzy akcji społecznej Gramy w piłkę mówią NIE wszelkim zakazom i zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Organizm człowieka genetycznie zaprogramowany jest na prowadzenie aktywnego stylu życia, zaś ruch jest naturalną potrzebą naszego organizmu. W perspektywie pozytywnych zmian jakie wywiera na nas aktywność fizyczna, szczególnego znaczenia nabiera aktywność ruchowa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju.

Aktywność fizyczna przyspiesza i usprawnia rozwój psychomotoryczny dzieci – dotyczy to szczególnie tzw. zmysłu ruchu, który potocznie nazywamy szóstym zmysłem – mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska ze Studia Dietetyki.

Uprawianie sportu niesie ze sobą szereg korzyści. Sporty i gry zespołowe, w tym piłka nożna mają duże znaczenie w kształtowaniu i rozwoju stosunków międzyludzkich – uczą tolerancji, pomagają odkrywać różnice oraz zdolności współpracowania w grupie.

Trening, aktywność fizyczna – uczą rozpoznawania głodu i regulacji węglowodanów, gdyż często z nudów lub z braku identyfikacji innych potrzeb dzieci sądzą że są głodne – podkreśla Błażejewska ze Studia Dietetyki. – Dopiero po długotrwałym wysiłku fizycznym odczuwają go faktycznie, dzięki czemu znają to uczucie w przyszłości i potrafią je identyfikować.

Zmęczenie po wysiłku fizycznym poprawia znacznie jakość snu, a tym samym przyczynia się do prawidłowej koncentracji i zdrowego funkcjonowania wypoczętego organizmu w następnych dniach. Prawidłowy sen jest niezbędny dla wydzielania hormonu wzrostu, który odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie, szczególnie, młodego organizmu.

Powyższe dane pokazują, że uprawianie sportu jest dobre dla zdrowia nas i naszych dzieci. Dlatego organizatorzy akcji społecznej Grajmy w piłkę nie tylko zachęcają do wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim do zapewnienia odpowiednich warunków dla tych, którzy chcą uprawiać ten rodzaj sportu. Celem akcji jest również przeciwstawianie się bezzasadnym zakazom i ograniczeniom gry w piłkę, które coraz częściej możemy obserwować na obiektach do tego przeznaczonych.

A to już wiesz?  Żeglowanie w szkolnej ławce

Akcję poparł już Polski Komitet Olimpijski, TVP Sport, Fundacja Kultury i Sportu „Kultura i Sport dla Wszystkich”, kancelaria bnt Neupert & Partnerzy i Studio Dietetyki oraz znane osobistości świata mediów – Paweł Małaszyński, Marcin Dorociński, Bartosz Obuchowicz, Rafał Królikowski, Rafał Bryndal, Dorota Deląg, Piotr Gąsowski, Piotr Zelt i Grażyna Wolszczak.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy