Giuseppe Saronni – gość specjalny Kolarskiej Gali Tour de Pologne

Giuseppe Saronni – gość specjalny Kolarskiej Gali Tour de Pologne
Giuseppe Saronni (ur. 22 września 1957 w Novara, Piemont) jest jednym z najbardziej utytułowanych włoskich kolarzy szosowych. W roku 1982 zdobył złoty medal mistrzostw świata

Giuseppe Saronni (ur. 22 września 1957 w Novara, Piemont) jest jednym z najbardziej utytułowanych włoskich kolarzy szosowych. W roku 1982 zdobył złoty medal mistrzostw świata w angielskim Goodwood w wyścigu ze startu wspĂłlnego, bijąc Amerykanina Grega LeMonda. W latach 1981 i 1986 był w MŚ drugi i trzeci. Jest dwukrotnym zwycięzcą Giro d’Italia (1979, 1983).

W latach osiemdziesiątych ścigał się w tych samych ekipach co Czesław Lang (Gis, Del Tongo, Malvor, Diana-Colnago-Animex) oraz Lech Piasecki (Del Tongo, Malvor, Diana-Colnago-Animex). Z tym ostatnim wygrali Trofeo Baracchi – wyścig dwójkami uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata.

Od 1991 roku jest menedżerem generalnym włoskiej grupy zawodowej Lampre. W barwach tej ekipy startowało wielu Polaków (Zbigniew Spruch, Sylwester Szmyd), a Czesław Lang był jednym ze współzałożycieli drużyny. Saronni kilkakrotnie gościł w Polsce na Tour de Pologne.

Najważniejsze zwycięstwa:

1979 – Giro d’Italia, Mistrzostwa Zurychu

1980 – mistrzostwo Włoch, La Fleche Wallonne

1982 – mistrzostwo świata, Giro di Lombardia, Tour de Suisse

1983 – Giro d’Italia, Mediolan – San Remo

A to już wiesz?  Jak najłatwiej pracować na Euro 2012, czyli zostań wolontariuszem

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy