Aktualności

Drugi dzień zmagań w ramach NIVEA IODA Mistrzostw Europy w Klasie Optimist

Drugi dzień zmagań w ramach NIVEA IODA Mistrzostw Europy w Klasie Optimist
W dzisiejszych zawodach o tytuł Mistrza Europy w żeglarskiej klasie Optimist w Kamieniu pierwsze miejsce zajął Hiszpan Nestor Canom, wśród dziewcząt triumfowała Francesca Russo Cirillo

W dzisiejszych zawodach o tytuł Mistrza Europy w żeglarskiej klasie Optimist w Kamieniu pierwsze miejsce zajął Hiszpan Nestor Canom, wśród dziewcząt triumfowała Francesca Russo Cirillo z Włoch. Wśród Polaków najwyższe, 20. miejsce zajęła Zuzanna Rybicka, najlepszy rezultat należał do Damiana Jaskólskiego (35. miejsce).

Pełna lista wyników dostępna jest na stronie http://www.europti2010.pl/

Do Kamienia Pomorskiego przyjechali zawodnicy również z państw pozaeuropejskich: Kanady, Japonii, Nowej Zelandii, Argentyny, Brazylii, Australii, Stanów Zjednoczonych. W zawodach bierze udział 247 zawodników z 42 krajów. Po dokonaniu regulaminowych pomiarów łódek do startu w regatach dopuszczono 146 chłopców i 101 dziewcząt.

Zasady NIVEA IODA Mistrzostw Europy w klasie Optimist w Kamieniu Pomorskim:

W ciągu 6 dni regat planowanych jest 12 wyścigów. Po rozegraniu 3 wyścigów Mistrzostwa zostaną uznane za ważne. Każdego dnia planuje się rozegranie 1-2, maksymalnie 3 wyścigów. W przypadku rozegrania 6-10 wyścigów jeden, ostatni najsłabszy rezultat każdego zawodnika jest odrzucany. W przypadku 11-12 dwa najgorsze rezultaty nie będą brane pod uwagę w końcowej punktacji.

W każdym wyścigu zawodnik dostaje punkty karne, w zależności od tego, jakie zajął miejsce. Dodatkowo punkty karne doliczane są za falstart, złamany przepis prawa drogi, uderzenia o boję, niedozwolone napędy (rumplowanie i kiwanie jachtem, pompowanie żaglem). Zwycięża zawodnik z najmniejszą liczbą punktów. Zawody odbywają się w klasyfikacji chłopców i dziewcząt. Ze względu na dużą liczbą startujących, 247 zawodników podzielonych jest na 4 dywizje A, B, C, D, osobno dla chłopców i dziewcząt, czyli w sumie 8 dywizji. W każdym biegu startują zmiennie po dwie dywizje, po maksymalnie 80 osób na jednej linii startu.

Zawodnicy płyną po lewoskrętnej trasie w kształcie trapezu, start i meta ustawione są pod wiatr. Wyścig trwa około 60 minut, grupy wypuszczane są w odstępie co 10 minut. Po sygnale startu zawodnicy mają 4 minuty na przekroczenie linii startu oraz 30 minut na dotarcie do pierwszej boji. Na całość biegu przeznaczony jest czas 90 minut, ale zawodnicy muszą ukończyć bieg nie później niż w 20 minut po pierwszym zawodniku na linii mety.

A to już wiesz?  Sport.pl z mobilną redakcją na EURO 2012

Każdy uczestnik na swoim jachcie ma zamontowany nadajnik GPS. Dzięki temu kibice mogą przeżywać starty w czasie rzeczywistym w biurze zawodów oraz na stronie www.sailingspectator.com. Zmagania uczestników zawodów widzowie w Kamieniu Pomorskim mogą śledzić na dwóch telebimach ustawionych na scenie oraz przy molo w okolicach wioski żeglarskiej.

http://media.ciszewskipr.pl/pr/165089/drugi-dzien-zmagan-w-ramach-nivea-ioda-mistrzostw-europy-w-klasie-optimist

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy