Wiadomości branżowe

Castrol EDGE Index wybrał najlepszego zawodnika UEFA EURO 2012™: korona najlepszego gracza turnieju dla Sergio Ramosa

Castrol EDGE Index wybrał najlepszego zawodnika UEFA EURO 2012™: korona najlepszego gracza turnieju dla Sergio Ramosa
Po imponującym zwycięstwie nad Włochami w pierwszej dziesiątce zestawienia Castrol EDGE Index znalazło się aż siedmiu piłkarzy Hiszpanii.Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie kibice byli świadkami historycznego wydarzenia: po raz pierwszy

Po imponującym zwycięstwie nad Włochami w pierwszej dziesiątce zestawienia Castrol EDGE Index znalazło się aż siedmiu piłkarzy Hiszpanii.

  • Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie kibice byli świadkami historycznego wydarzenia: po raz pierwszy jednej reprezentacji udało się dwa razy z rzędu zdobyć Puchar Henriego Delaunay’a. Na zwycięstwo Hiszpanii duży wpływ miała m.in. doskonała dyspozycja Sergio Ramosa, który swoją postawą zasłużył na miano najlepszego zawodnika turnieju.
  • Ramos już drugi raz zdobył koronę najlepszego piłkarza na dużym międzynarodowym turnieju. Hiszpański obrońca znalazł się na czele zestawienia Castrol EDGE Index także podczas Mistrzostw Świata FIFA 2010.
  • Dzięki zaangażowaniu w każdej strefie boiska w finałowym meczu, Ramos awansował o siedem miejsc. Zawodnik Realu Madryt wyprzedził swojego klubowego kolegę, Cristiano Ronaldo, który prowadził w notowaniu od końca fazy grupowej.
  • Na podium znalazł się też Gerard Piqué, partner Ramosa z linii obrony. To drugi z siedmiu zawodników hiszpańskich, którzy wywalczyli miejsce w najlepszej dziesiątce rankingu Castrol EDGE Index.
  • Ramos był zaangażowany w większość akcji Hiszpanów w meczu finałowym. W pierwszych siedmiu minutach spotkania aż dwa razy próbował pokonać bramkarza Azzurrich – raz z rzutu wolnego, a raz po strzale głową. W dalszej części gry uderzał na bramkę Buffona jeszcze dwa razy. Zablokował też strzał Andrei Barzagliego i piętnaście razy odebrał piłkę rywalom. Dzięki tak dużej aktywności i skuteczności uzyskał notę 9,69.
  • Ciężka praca Ramosa w obronie pomogła drużynie La Roja zachować czyste konto aż pięć razy we wszystkich sześciu rozegranych przez nich na boiskach Polski i Ukrainy meczach. Do tak imponującego wyniku przyczyniła się też gra innych obrońców – oprócz Pique, także Jordiego Alby i Alvaro Arbeloi, którzy znaleźli się odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu. Cała hiszpańska linia defensywy dopuściła do zaledwie 21 strzałów na własną bramkę przez cały turniej. Alba zaliczył też pierwsze w swojej karierze trafienie do siatki w międzynarodowym meczu.
  • Mistrzowie Europy są w pierwszej dziesiątce Castrol EDGE Index reprezentowani jeszcze przez Xabiego Alonso (4 miejsce), Andresa Iniestę (5) i Sergio Busquetsa (9). Alonso był jednym z najpewniejszych punktów hiszpańskiej drużyny, popisując się w całym turnieju aż 490 celnymi podaniami, z których aż 251 miało miejsce na połowie przeciwnika.
  • Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Portugalczyk Pepe (8) i Włoch Claudio Marchisio.
  • Żaden z Polaków nie wywalczył miejsca w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia. Nasz najlepszy zawodnik, Robert Lewandowski, uplasował się na 67 miejscu.
A to już wiesz?  Castrol Power 1 na długie, wymagające podróże

Kluczowe fakty:

1 – Hiszpanie stracili tylko jeden gol przez 570 minut gry na UEFA EURO 2012™.

Vicente del Bosque jest drugim obok Helmuta Schöna trenerem, któremu udało się wywalczyć tytuł mistrza świata i Europy.

5 – David Silva był zaangażowany w strzelenie większej ilości goli, niż jakikolwiek inny zawodnik (dwie bramki, trzy asysty).

189 – Ilość minut, których potrzebował Fernando Torres, by strzelić trzy bramki i zasłużyć na Złotego Buta.

531 – Największą ilością podań na turnieju może się pochwalić Xavi Hernández. Średnio w meczu wykonywał ich 89. 

 

CZYM JEST CASTROL EDGE INDEX?

Castrol Index miał swoją premierę podczas UEFA Euro 2008™ i od razu stał się popularny wśród kibiców i dziennikarzy. Narzędzie analizuje występy piłkarzy w każdym meczu turnieju, biorąc pod uwagę każde zagranie, strzał czy obronę. Przy opracowaniu Indexu, podobnie jak przy tworzeniu swoich produktów, Castrol wykorzystał eksperckie podejście i najnowsze technologie.

Jak to działa? System analizuje każde zagranie wszystkich zawodników występujących na boiskach Polski i Ukrainy. Postawa piłkarzy jest oceniana pod kątem tego, jak bardzo przyczyniła się do rezultatu osiągniętego przez drużynę. Liczy się każde podanie, strzał czy obrona. Punkty przyznawane są w zależności od tego, w której strefie boiska dana akcja miała miejsce i jaki miała skutek na dalszy przebieg meczu. Na tej podstawie każdy zawodnik otrzymuje ocenę w skali od 1 do 10. Najnowsze informacje można znaleźć na stronie www.uefa.com/castroledge

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy