Boks

Boks
Boks - walka między dwoma zawodnikami używającymi do tego celu tylko pięści.Boks pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Walki te, bez żadnych określonych reguł, niewiele miały wspólnego ze sportem, jaki narodził się w roku 1719. Wówczas to Amerykanin James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu. Figg został też pierwszym mistrzem bokserskim w

Boks – walka między dwoma zawodnikami używającymi do tego celu tylko pięści.

Boks - walka między dwoma zawodnikami używającymi do tego celu tylko pięści.

Boks pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Walki te, bez żadnych określonych reguł, niewiele miały wspólnego ze sportem, jaki narodził się w roku 1719. Wówczas to Amerykanin James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie “akademię” boksu. Figg został też pierwszym mistrzem bokserskim w historii.

Walki w tamtym czasie odbywały się na gołe pięści i bez żadnych określonych reguł. Brytyjczyk Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował zasady tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego z swych przeciwników, George’a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton’s Rules. Rękawice, dziś podstawowy atrybut boksera, pojawiły się dopiero w roku 1881. W roku 1916 podjęto ważną decyzję o ograniczeniu oficjalnych walk o mistrzostwo do 15 rund po trzy minuty każda, z jednominutowymi przerwami. W przypadku amatorów formułę ograniczono do trzech rund trzyminutowych.

Igrzyska Olimpijskie: Jako sport amatorski boks zajmuje specjalne miejsce w olimpijskiej tradycji, pojawił się bowiem w programie już w 1904 roku, na igrzyskach w Saint Louis, a nieobecny był tylko raz, w roku 1912 (ze względu na zakaz uprawiania tego sportu w Szwecji). Powrócił na kolejnej olimpiadzie w Antwerpii (1920). W 1946 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA). Obecnie liczy ono 186 członków i od 1974 roku organizuje mistrzostwa świata. Nawet jeśli boks nie jest zaliczany do najważniejszych dyscyplin olimpijskich, zajmuje w ruchu olimpijskim szczególne miejsce. Wielu mistrzów świata wagi ciężkiej odnosiło pierwsze ważne zwycięstwa właśnie podczas igrzysk – między innymi Muhammad Ali (wł. Cassius Clay), bracia Michael i Leon Spinks, Joe Frazier i George Foreman. Również były mistrz świata, Brytyjczyk Lennox Lewis, występował na olimpiadzie w Seulu (1988), gdzie zdobył dla Kanady złoty medal.

A to już wiesz?  Mecz ostatniej szansy? Jerzy Dudek przed spotkaniem Polska-Czarnogóra

Kontrowersje

Mimo wielu zmian – udoskonalenia metod sędziowania, lepszego przygotowania bokserów i opieki medycznej – wypadki tym sporcie nie są niczym niezwykłym, psując jego wizerunek. Spory między różnymi federacjami uniemożliwiają ustalenie jednolitej hierarchii zawodników w poszczególnych kategoriach wagowych. Podobnie wygląda sytuacja w boksie amatorskim. Z tego względu MKOL już kilkakrotnie groził usunięciem boksu z programu olimpijskiego, zwłaszcza po rozmaitych skandalach związanych z poziomem sędziowania i niektórymi werdyktami sędziów. Do złej opinii o boksie przyczyniają się bardzo poważne niekiedy kontuzje zawodników, a nawet wypadki śmiertelne. Jednym z najbardziej znanym przykładów jest tu Muhammad Ali, który nabawił się na ringu choroby Parkinsona.

Kategorie wagowe

Boks amatorski:
papierowa — 48 kg
musza — 51 kg
kogucia — 54 kg
piórkowa — 57 kg
lekka — 60 kg
lekkopółśrednia — 63,5 kg
półśrednia — 67 kg
lekkośrednia — 71 kg
średnia — 75 kg
półciężka — 81 kg
ciężka — 91 kg
superciężka powyżej 91 kg

Obecnie:
papierowa — 48 kg
musza — 51 kg
kogucia — 54 kg
piórkowa — 57 kg
lekka — 60 kg
lekkopółśrednia — 64 kg
półśrednia — 69 kg
średnia — 75 kg
półciężka — 81 kg
ciężka — 91 kg
superciężka powyżej 91 kg

Linki zewnętrzne
Strona Polskiego Związku Bokserskiego
Wortal polskiboks
Wortal polskiring

Kategoria: ‪Boks‬

Treść udostępniana na licencji GNU Free Documentation License.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boks

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy