Anita Włodarczyk bijąc rekord świata w rzucie młotem zdobyła złoto

Anita Włodarczyk bijąc rekord świata w rzucie młotem zdobyła złoto
Rekordowym rzutem na odległość 77.96 m Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata. Rzut, który jest rekordem świata nastąpił

Rekordowym rzutem na odległość 77.96 m Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata.

Rzut, który jest rekordem świata nastąpił w drugiej próbie. Poprzedni rekord globu należał do Rosjanki Tatiany Łysenko, która w sierpniu 2006 rzuciła na odległość 77,80.

Gdy Polka zobaczyła, że jej rezultat jest najlepszym osiągnięciem w historii tej dyscypliny zaczęła z radości skakać, przez co doznała kontuzji. Z kolejnych prób rezygnowała, obserwując poczynania rywalek.

Podeszła jedynie do ostatniej próby, kiedy było już wiadome, że ma złoto i rekord świata. Finalny rzut potraktowała niezwykle humorystycznie. Bez obrotu, rzuciła z uśmiechem, symbolicznie kończąc konkurs.

Drugie miejsce zajęła, Niemka Betty Heidler (77,12 m), a trzecia była Słowaczka Martina Hrasnova (74,79 m).

Jest to ósmy medal polskiej ekipy w Berlinie, która w klasyfikacji medalowej zajmuje 5 miejsce. Pierwszym medalistą został Tomasz Majewski, który w pchnięciu kulą zdobył srebro. Drugim medalem był brąz siedmioboistki Kamili Chudzik. Pierwsze złoto i drugie srebro zdobyły tyczkarki Anna Rogowska i Monika Pyrek. Młociarz Szymon Ziółkowski wyjechał z Berlinu z srebrem, a krążek tego samego koloru do swojej kolekcji zdobył dyskobol Piotr Małachowski. Niespodziewanie skoczek wzwyż Sylwester Bednarek wywalczył brąz.

Rekord świata Włodarczyk jest trzecim po rekordach Usaina Bolta na 100 i 200 metrów. Ostatnim polskim rekordzistą był Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km.

Źródła
za wikinews.pl
* Rekord świata Włodarczyk! Złoto i kontuzja – tvn24.pl, 22 sierpnia 2009

Anita Włodarczyk (ur. 8 sierpnia 1985 w Rawiczu) – polska lekkoatletka – miotaczka, mistrzyni świata i rekordzistka świata, szósta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008).

Zawodniczka klubów: Kadet Rawicz (do 2005) i AZS-AWF Poznań.

W 2006 sięgnęła po 2 medale rozegranych w Toruniu młodzieżowych mistrzostw Polski – srebro w rzucie młotem oraz brąz w rzucie dyskiem.

Rok później ponownie zdobyła dwa medale młodzieżowych mistrzostw kraju, tym razem złoto w rzucie młotem i srebro w rzucie dyskiem, zajęła także 4. lokatę podczas mistrzostw Polski seniorów.

Podczas Zimowego Pucharu Europy w Rzutach, rozgrywanego w Splicie (2008) zwyciężyła w rzucie młotem z wynikiem 71,84 ustanawiając rekord życiowy. Wynik ten był drugi w historii tej konkurencji w Polsce.

Podczas otwarcia sezonu w Poznaniu 1 maja 2008 roku poprawiła rekord życiowy wynikiem 72,18 m, a pięć tygodni później, 6 czerwca na mitingu w Kassel uzyskała nowy rekord życiowy – 72,65 m. 28 czerwca na mityngu w Biberach (Niemcy) po raz kolejny poprawiła swój rekord rzucając 72,80 m.

Miała wielką szansę na pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski w 2008 roku. Osiągnęła w konkursie taki sam rezultat (71,71 m) jak mistrzyni olimpijska z Sydney Kamila Skolimowska, ale miała gorszy drugi wynik i zdobyła wicemistrzostwo Polski. Rok później sięgnęła po złoto mistrzostw kraju wyprzedzając następną zawodniczkę o ponad 10 metrów.

Podczas konkursu finałowego igrzysk olimpijskich w Pekinie 20 sierpnia 2008 roku uzyskała 71,56 m, co dało jej szóste miejsce.

W kończącym sezon 2008 Światowym Finale IAAF w Stuttgarcie zajęła 3. miejsce, uzyskując 70,97 m.

Włodarczyk znakomicie zainaugurowała sezon 2009, ponownie triumfując w Zimowym Pucharze Europy w Rzutach – z wynikiem 75,05 m, który był jej nowym rekordem życiowym. Wynik ten poprawiła 23 maja 2009 roku na mityngu w Halle (75,39 m). Kolejny wartościowy rezultat uzyskała tydzień później podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej – 76,20. Wynik ten poprawiła wygrywając mityng Zlatá Tretra w Ostrawie – 76,59 m.

8 sierpnia 2009 roku podczas mityngu w Chociebużu uzyskała rezultat 77,20, bijąc rekord kraju Kamili Skolimowskiej. Wynik Włodarczyk był wówczas 4. rezultatem w historii kobiecego rzutu młotem.

22 sierpnia 2009 roku w drugiej próbie finałowego konkursu Mistrzostw Świata w Berlinie ustanowiła rekord świata wynikiem 77,96 m[1]. Eksplozję radości po tym rezultacie okupiła kontuzją lewej kostki – biegnąc w stronę trybun, skąd zawody obserwował menedżer zawodniczki – Janusz Szydłowski i inni Polacy. Opuściła trzy kolejne próby, aby w ostatniej szóstej, jako ostatnia rzucająca zawodniczka, oddać symboliczny, bliski “rzut radości”.

za wikipedią

A to już wiesz?  Castrol EDGE Trophy 2013 – kto wygra w Karkonoszach?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy