Wiadomości branżowe

„Europa Bez Barier” czwarty raz w Poznaniu

„Europa Bez Barier” czwarty raz w Poznaniu
W dniach 8 – 11 grudnia 2011 roku w Poznaniu odbędzie się “Europa Bez Barier” – międzynarodowa impreza integracyjno-sportowa dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych, w której weźmie udział ponad 150 osób z

W dniach 8 – 11 grudnia 2011 roku w Poznaniu odbędzie się “Europa Bez Barier” – międzynarodowa impreza integracyjno-sportowa dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych, w której weźmie udział ponad 150 osób z ośmiu miast ściśle współpracujących z Poznaniem.

Jest to już 10. edycja „Europy Bez Barier” imprezy integracyjnej, która powstała w Poznaniu, i która powraca tu po dziesięciu latach od swojej pierwszej odsłony. Oficjalna ceremonia otwarcia imprezy odbędzie się 9 grudnia 2011 o godzinie 10 w niedawno otwartych Termach Maltańskich. Zaraz po ceremonii rozpoczną się zawody pływackie. Młodzi sportowcy będą rywalizować na dystansach 50 i 100 m kobiet i mężczyzn stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym, a także w sztafecie. Do kibicowania swoim rówieśnikom zostaną zaproszone dzieci i młodzież poznańskich szkół, w tym szkół specjalnych.

„Europa bez barier” jest imprezą integracyjną o charakterze sportowym. Dzięki swojemu charakterowi sprawia, że zanikają różnice językowe, kulturowe i sprawności fizycznej. W zawodach najważniejsza jest aktywność, pasja i wspólne zainteresowania, które łączy wszystkich sportowców. Nie dzielimy sportowców ze względu na pełno- lub niepełnosprawność, konkurencje sportowe odbywają się w tym samym czasie dla  obu grup sportowców – mówi dr Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, organizatorka wydarzenia.

Wydawać by się mogło, że „Europa Bez Barier” jest wydarzeniem czysto sportowym, lecz istnieje też drugie dno. Poza sportem, impreza porusza ważkie kwestie społeczne. Przedstawiciele miast, z których pochodzą zawodnicy spotkają się w piątek dziewiątego listopada, aby w ramach międzynarodowego seminarium, mówić o integracji dzieci i młodzieży poprzez sport.

Poznań jest miastem, w którym wydarzenie gościło do tej pory najwięcej, bo aż cztery razy, koresponduje to z polityką miasta dzięki której zarówno osoby niepełnosprawne ruchowo, jak i intelektualnie mogą korzystać z szerokiej oferty skierowanej właśnie do nich. Mogą wybierać spośród zajęć rekreacyjnych, zrzeszać się w stowarzyszeniach, uczestniczyć w stałych zajęciach sportowych, uprawiać sport na najwyższym poziomie.

A to już wiesz?  Muzeum Muhammada Alego

W dziesięcioletniej historii imprezy sportowcy rywalizowali w dyscyplinach takich jak pływanie, koszykówka, tenis stołowy, boccia. Miastami które zadeklarowały w tym roku wystawienie swoich reprezentacji są: Assen, Bamberg, Brno, Charków, Gyor, Hanower, Poznań i Raanana.

Projekt zostanie zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu Europa dla Obywateli.

 

 ***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy